2013. június 4., kedd

Bodzaszörpöt készítettünk csoda csiga módra

A hozzávalók:
  • 2 db kiskorú fiú gyermek segítő keze, (nem árt, ha az egyik fiúcska egy kicsit kacska, így rá foghatjuk, hogy miért készítjük ilyen egyszerű módon a szörpöt) 
  • 3 db 2 literes dunsztos üvegbe   
  •   2 kg  cukrot elosztottunk testvériesen,
  • jól telenyomkodtuk a korábban begyűjtött virágokkal, (bodza, akác, vadrózsa) 
  • amiket előzőleg megfosztottunk a vastagabb zöld részektől, tokoktól,
  • 3 db jól megmosott bio citromot felkarikáztunk
  • minden üvegbe került belőle,
  • forralt, kihűtött vízzel csúrdig töltöttük ,és lezártuk az üvegeket.
  • 3 napig hűvös helyen ( Ez most nem volt nehéz, a 17 fokos szobahőmérséklet pont ideálisnak bizonyult.)állni hagytuk, közben minden nap megrázogattuk az elegyet.
  • Végül nagyon apró lyukú szűrőn átszűrtük a szörpöt.




Amikor egyszer lesz a családi kasszában egy mélyhűtőre való , akkor a neten talált módon készült tartósító , és citromsav nélküli, spájz mentes háztartásnak kitalált helytakarékos recept alapján szeretném majd készíteni a bodza szörpünket télire.  Bemásoltuk ezt a receptet, ha valaki kedvet kap hozzá, próbálja ki, nekem nagyon tettszik.

Bodzaszörp télire - cukor és citromsav mentesen - fagyasztva

Az oldalon már évek óta papolom, hogy bodzavirág szörpöt kristálycukor és citromsav mentesen is el lehet rakni, hisz én világ életemben így csináltam. Soha nem mértem az arányokat, és nem dekáztam a hozzávalókat, hanem mindig érzés szerint dolgoztam. Annyian nyúztatok a receptért, hogy megpróbálom leírni, bár jobb lenne az elvre ráéreznetek, mint követni a pontos receptet, ugyanis ezt nem lehet elrontani, és garantáltan nem fog megromolni - hacsak nem jön egy huzamosabb áramszünet...
bodzavirag-koktel
Hozzávalók:
  • kb. 30 tenyérnyi tányér bodzavirág
  • kb. 3 liter víz
  • kb. 3 citrom leve (ízlés szerint, kóstolgatni kell)
  • kb. 30 dkg repceméz - a repceméz íze harmonizál a legjobban a bodzával, majd az erdei mézé (ízlés szerint, kóstolgatni kell)
  • kb. 10 csepp bio citrom illóolaj (ízlés szerint, kóstolgatni kell)
  • 10 csepp GrapeVital csepp
  • jégkocka készítő zacskók
Elkészítése:
  1. 3 liter tisztított vizet felforralok, majd ha kihűlt, akkor beletumkolom a bodzavirág ernyőket virággal lefelé, és 24 órát hűvös, de nem hideg helyen állni hagyom.
  2. Ha kész, akkor lecsöpögtetve, kinyomkodva kiveszem a virágokat, és a levet átszűröm,
  3. majd belekeverem a citromlevet, a mézet a GrapeVital cseppeket és a citrom illóolajat.
  4. Jégkocka készítő zacskóba töltöm, és lefagyasztom
Ha kapok biocitromot, akkor héjastul belekarikázom a vízbe, és együtt áztatom a bodzavirágokkal. Ebben az esetben viszont a citrom illóolaj elhagyható.
Ha megkívánom a bodza italt, akkor csak kicsomagolok 2-3 jégkockát, felöntöm vízzel, megvárom, míg felolvad a jégkocka, és már ihatom is. Akinek nincs türelme kivárni az olvadást, az langyosvízzel is felöntheti, ilyenkor nagyon hamar elolvad, és az ital sem lesz túl hideg.
5


2013. június 3., hétfő

Bodzavirág szüret csoda csiga módra

Mint minden kisgyermekes családot, minket is utolért a bodzaszörp fogyasztás kultusza. Van aki szereti, van aki kevésbé ( én személy szerint ehhez a táborhoz tartozom), és van aki egyenesen rajong érte. Biztos vagyok benne, hogy minden család valamely női tagja kipróbálta már a bodzaszörp készítését, mert ha kisgyermek van a családban, szinte kötelezőnek érezzük ezen nedű készítését. Én sem vagyok ezzel másképp, úgyhogy rávettem a családot egy bodzavirág szüretre. Mondanom sem kell, hogy nem arattam osztatlan sikert az ötletemmel. Apa jól tudja, hogy nálunk egy ilyen akció már az elindulásnál kudarcba fullad, és különben is akkor borul az egész nap, nem tud dolgozni stb. Na de ha eső után kell szedni a virágot, hogy már ne kelljen megmosni, és lehet, hogy megint egy hétig esik, és heti három nap foglalkozás Koppánynak, és különben is a gyerekeknek meg kell tanulni megbecsülni , és felhasználni a természet adományát, tehát ma kell menni! Apa beadta a derekát, Kopi nagy nehezen kiválasztotta a neki aznapra megfelelő járművet, amivel közlekedni szeretne ( nehogy már a szülők elképzelése szerint utazzunk, gyorsan, fájdalom mentesen, és kényelmesen).
Megbeszéltük, hogy melyik lelőhelyhez megyünk, és néhány óra huzavona után felkerekedtünk, hogy begyűjtsük a bodzaszörp nélkülözhetetlen hozzávalóját, magát a bodzát, az illatos, virágzó tányérokat.







Természetesen , mint álltalában minden kisebb, vagy nagyobb kiruccanás a srácokkal, ez is úgy kezdődött, hogy Kopi már az első szomszédnál leragadt, azután az első megtalált cincérnél, azután, az első lila akác bokornál, azután az első csigánál....Dehát, olyan sok az érdekes felfedezni való dolog, egy kisfiúnak itt vidéken, főleg, ha valakinek két év kimarad az életéből, és még egy mire járni tud, és még egy mire köves, füves úton is el meri engedni az apa és az anya a kis kezét, egyszóval Kopival olyan lassan haladtunk, hogy Farkas és apa már majdnem végeztek a szürettel, mire mi megérkeztünk a lelőhelyhez. Sok- sok tányérvirágot szedtünk, és indulhattunk is haza, és kezdődött minden elölről, úton- útfélen csigákba ütköztünk Kopival, rövid pihenő Piroska néninél, egy kis kitérő János bácsinál megint egy cincér, egy katica..... 

2013. június 1., szombat

Élet a Csoda Csiga tercián

Hogy miért Csoda Csiga tercia?

Nos, mert nekem Koppány kisfiam egy csoda csiga! Kezdetben olyan volt, mint egy csiszolatlan gyémánt. Rengeteg idő, és energia kellett, a csiszolásához, nehéz volt megtalálni, a neki megfelelő " gyémánt metszőket", és évekig kellet csiszolgatni, a hozzá nem értő kezek által ejtett karcolásokat. Lassan halad a fejlődés útján,  és ha sérülés éri kis szervezete be tudja foltozni a sebeket, pont úgy mint egy csiga. A családunk élete Koppány körül forog , mindenki az ő programjához, hangulatához igazodik. Bevallom őszintén, ez kemény dolog, nagyon bele tud fáradni a test és a lélek, és a kis tesó Atilla Farkas vehemens jelleme ( ami talán az átlagtól eltérő életünknek köszönhető) nem könnyíti meg a dolgunkat.
Mindennek ellenére Lacival biztosak vagyunk benne, hogy Kopinak, és Farkasnak ideális élettér a Gránás.
Önellátó gazdálkodásra szeretnénk berendezkedni, és gyermekeinkkel együtt megtanulni az Ősöknek oly természetes életmódot, a növények megtermelését, az állattenyésztést, és a gyűjtögetést.
A kis földünkön  14 gyümölcsfát ültettünk, epret telepítettünk (a töveket Csengéjéktől kaptuk Baracskáról),
borsót, babot, zöldségeket, kukoricát, tökféléket vetettünk, és paradicsomot, padlizsánt ültettünk. A föld természetesen nem igazodik Kopihoz, így versenyt futok a gazkavalkáddal az ágyásokban, de az már biztos, hogy a kis fáink mind beeredtek, és sok borsónk lesz télire is.
Nézzétek csak ezeket a segítő kezeket!