2011. október 27., csütörtök

DSGM ESETTANULMÁNY

Fizioterápia magazin 2011/3. számában jelent meg



ESETTANULMÁNY
Multiplex fejlődési rendellenességgel született gyermek rehabilitációja Dévény speciális manuális technika-gimnasztika módszerrel ( DSGM )
Matula Zsuzsa DSGM-szakgyógytornász – Dévény Anna Alapítvány

Összefoglalás:
Koppány multiplex fejlődési rendellenességgel született. Anamnézisében számos súlyos diagnózis és kóresemény található, melyek megakadályozták, hogy fejlődése a fiziológiás ütemben haladjon. Tizenhét hónapnyi „mozdulatlanság” után a Dévény speciális manuális technika ( SMT ) kezelések hatására a gyermek mozgásfejlődése, még ha jelentősen el is marad kortársaitól, de beindult.

Kulcsszavak: multiplex fejlődési rendellenesség, mozgásfejlődés, DSGM, speciális manuális technika kezelés,

Bevezetés:
A Dévény Anna Alapítvány munkatársai egyre gyakrabban találkoznak olyan gyermekekkel, akikről már több helyen lemondtak a szakemberek kórtörténetük és állapotuk miatt. Többször tapasztaltuk, multiplex fejlődési rendellenességgel született gyermekek esetében is, hogy nem csak javulás, hanem mozgásukban jelentős minőségbeli változás érhető el DSGM terápiával.
Dolgozatomban egy ilyen történet állomásait szeretném bemutatni a Dévény-módszer tükrében.

Anamnézis
Cs. Koppány a terhesség 36. hetében született sürgősségi császármetszéssel, a köldökzsinór véráramlásának megszűnése miatt. Súlya 1900 gr, hossza: 42 cm, az Apgar érték 6/8 volt. Születését követően vizsgálatok hosszú sora következett. Multiplex fejlődési rendellenesség diagnózist állították fel, melynek hátterében intrauterin fertőzést sejtettek. A multiplex jelleg microcephalia és facialis dysmorphia (domború frontális koponya, szűk szemrés, mindkét hallójárat előtti fibroma, jobb oldali hallójárat hiánya) formájában jelent meg. Már az első pillanatban látható volt, a mindkét oldalt érintő pes equnovarusa, amely a jobb lábon enyhébb, a bal lábon kifejezettebb volt. Két hónaposan korrekciós gipszrögzítést kapott a jobb lábon egy hét, a bal lábon két hét időtartamra. Korán kiderült súlyos subvalvularis aortastenosisa, amely műtéti megoldást igényelt, de alacsony súlya miatt, erre csak később kerülhetett sor. Folyadék-, és cukor háztartása sem volt egyensúlyban, súlygyarapodása lassú volt erős refluxa miatt. Ennek megoldására gyomorműtéten esett át. Később a folyadék bevitel növelése érdekében, amire a szívműködés támogatása miatt volt szükség, percutan endoszkópos gastrosztómát (PEG) ültettek be a gyomrába. A tubus beültetése után szájon át sem folyadékot, sem ételt nem fogadott el. Sikeres szívműtétjére 15 hónapos korában került sor, melynek eredményeként 1 év múlva a szívműködését támogató gyógyszereket is elhagyhatták.
Szívbetegsége és hypoton izomtónusa miatt mozgásfejlődése jelentősen lelassult, mozgásterápiában 18 hónapos koráig nem részesült.
1.      kép Koppány az első hetekben
Felvételi státusz:
A Dévény Anna Alapítványhoz 18 hónaposan került kezelésre. Felvételekor Koppány hátáról hasára és hasáról hátára fordult, gurult, felültetve megült, de egyensúlyából kibillentve kéztámasz nélkül eldőlt. Hasonfekve és négykézláb helyzetbe hozva és megtartva, fejét emelte, rövid ideig megtartotta, majd ejtette. Izomzata testszerte hypoton volt, de a tartási rendellenességeknek megfelelően kontraktúrák is kialakultak. Bal lábán a dongaláb következtében kifejezett equinovarus tartást láttunk. Achilles-ina rövid és feszes volt, a tibialis anterior és posterior, az ujjhajlítók izomcsoportja szintén. A túlkorrigált jobb láb sarokcsontja és az előláb is valgus pozícióban állt, emiatt a medialis oldalon a talpra húzódó izmok túlnyúlt helyzetben rögzültek, a peroneus csoport inaktívvá vált. Nyakát többnyire balra billentve tartotta, melyet követett a törzs balra ívelése is.

Mozgásrehabilitáció Dévény speciális manuális technikával (SMT):
Egész testre kiterjedő SMT kezelést alkalmaztam különböző testhelyzetekben heti egy alkalommal 60 percben. A fokozatosság elvét betartva tehermentesített helyzetek felől haladtunk a félterheléses, majd terheléses helyzetek felé. Lokálisan, az alsó végtagon a dongaláb-tartás következtében kialakult kontraktúrákat, a nyak-arc szájüreg izmait is kezeltem.  A lábdeformitások kontraktúráit főként statikus helyzetekben kezeltem, terheléses helyzetekben izomhelyzet korrekcióval kiegészítve.
A kezelés kezdetén hátonfekvésben teljes test kezelést alkalmaztam, hasonfekvésben az alkartámasz, majd a tenyértámasz kialakításának érdekében nyak, törzs és mellkas kezelést végeztem. Különböző ülőhelyzetekben megtartva a csípőizmok, a törzs és a vállöv kidolgozása, illetve a kéztámasz kialakítása történt. Mivel a fordulást már önállóan is képes volt kivitelezni, a következő mozgásfejlődési lépcsőfok, a kúszás gyakorlása következett. Ezt megnehezítette a hasüregéből kiemelkedő PEG, ezért fokozatosan próbálkoztunk a négykézláb helyzetben történő támaszkodással, és az abból kiinduló mászással is. Mivel életkora és állapota megengedte, megfelelő körültekintéssel sarokülésben, térdelésben és guggolásban is végezhettem a speciális manuális technika kezelést. A guggolást a bal térd erőteljes feszítése nehezítette. A különböző statikus, féldinamikus és dinamikus testhelyzettel, mozgatás és mozgás közbeni kezeléssel a proprioceptív receptorok minél sokoldalúbb ingerlése volt a célom.
A manuális kezelésekkel kiváltott direkt idegrendszeri stimuláció hatására nagymozgásai fokozatosan beindultak: hat kezelés után kúszni, tizenöt kezelés után szabálytalanul mászni kezdett, majd kapaszkodva felállt. A tizennyolcadik alkalmat követően mászása szabályossá vált. Hét hónappal a kezelés megkezdése után – ez idő alatt 28 kezelésben részesült – ügyesen, gyorsan mászott, önállóan felült, ülése stabillá vált, kapaszkodva guggoláson át felállt és vissza ült ill. bútorok mentén oldalazva lépegetett.
2. kép Négykézláb helyzet, mászás
3. kép Kezelés guggolás közben

Száj és arckezelés
A PEG beültetése után a szájon át történő étkezést teljesen elutasította, még folyadékot sem fogadott el. A kezelések megkezdésekor rendkívül érzékenyen reagált a nyak-, arc-, és szájkezelésekre. Nem tűrte arcának, szájának még az érintését sem. A kúszás és mászás gyakorlása közben alkalmazott áll alatti ingerlés ellen is tiltakozott, emiatt hosszú időbe telt a fejkontroll kialakítása ezekben a mozgásformákban. A kezelések előrehaladtával egyre inkább együttműködő és elfogadó lett, de mindemellett csak hosszabb-rövidebb szünetet tartva sikerült a nyak, arc és a szájüreg kezelését megvalósítani. Eredményként értékeltük, hogy félévvel a kezelések megkezdése után tiltakozás nélkül viselte a kezelést, illetve egyre több tárgyat, játékot, vett a szájába, érintette a nyelvéhez. Jelenleg sem etethető szájon keresztül, de a családi étkezések alkalmával egyre többször próbálkoznak azzal, hogy, apró falatokat, kevés folyadékot visznek be, ami „eltűnik” a szájüregéből. Más intézményben célzott evésterápiával is próbálkoznak.

Önálló járás
Koppány éppen betöltötte harmadik életévét. Kezelése – az eddigiekhez hasonlóan - hetente egy alkalommal hatvan perc időtartamban jelenleg is folyik. Az elmúlt félévben lassabb ütemben fejlődik, mint a kezelés kezdetén, de eddigi mozgásfejlődése biztató arra nézve, hogy további DSGM-kezeléssel elérhető a szabályos, önálló járás.
4.kép Állás
5. kép Járás közbeni kezelés
6. kép Járás közbeni kezelés

Összegzés
Koppány mozgása sokszínű lett, végig járta a mozgásfejlődés állomásait, jelenleg az önálló járás küszöbén áll. Megkapta és meg is éli a mozgás örömét. A korai diagnosztika rendkívül nehéz és felelősségteljes feladat, ezzel együtt fontosnak tartom, hogy a reménytelennek tűnő esetekben, mint egy multiplex fejlődési rendellenességgel született gyermek esetében is, a megfelelő terápiával jelentős javulás érhető el. Gyógytornászként ismerem és korábban használtam az egyéb mozgásfejlesztő módszereket meggyőződésem, hogy Koppány számára a legeredményesebb megoldást a Dévény terápia jelentette.

7. kép Koppány napjainkban




A képeket pótolom 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése